Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 10783

Mitologiczny sukces!

17 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły - Aleksandra Zbylut i Natalia Baran z kl. I a oraz Wojciech Mazurkiewicz z kl. I b - wybrali się pod opieką pani mgr Barbary Czosnyki do Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie na rozdanie nagród dla uczestników XII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy ,,W Kręgu Mitów i Kultury Antycznej".


Mimo niesprzyjającej pogody przedstawiciele tuchowskiego LO nie tracili dobrych nastrojów. Każdy z nich zajął bowiem wyjątkowo wysokie i bez wątpienia zadowalające miejsce:

Aleksandra Zbylut - miejsce II.

Natalia Baran - miejsce III.

Wojciech Mazurkiewicz - wyróżnienie (tuż poza podium!)


Po przyjeździe uczestnicy konkursu wraz z opiekunami zasiedli w zaciemnionej sali widowiskowej. Projektor wyświetlał przed ich oczami slajdy przedstawiające m.in. zabytki pozostałe po naszych starożytnych przodkach - Grekach i Rzymianach. Gdy przybyli wszyscy oczekiwani goście, rozpoczęła się część artystyczna przedsięwzięcia. Z balkoniku nad naszymi głowami powitał nas dostojny męski głos pana Mariusza Kolucha, który zaszczycił nas po chwili wykonaniem zrekonstruowanych z czasów starożytnych dwóch utworów – epitafium Seikilosa przy akompaniamencie pandori (instrumentu użytego zamiast kitary) oraz hymnu delfickiego (również w aranżacji własnej).


Występ, tak oryginalny i profesjonalny, na całej widowni wywołał niemałe wrażenie. Godny podziwu i uznania talent pana M. Kolucha został nagrodzony gromkimi brawami.

Tuż przed rozdaniem nagród na scenę wystąpił jeszcze zaproszony na tę okazję gość honorowy: prof. dr hab. Jerzy Styka – dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wygłosił on przed nami poruszające przemówienie, w którym nawiązał m.in. do cennych wartości, jakie ukształtowały się jeszcze w czasach starożytnych, a które zachowały się do dzisiaj. Okazał ponadto swą aprobatę dla młodzieży zainteresowanej kulturą antyku. Dzięki nim bowiem wspomniane wcześniej wartości nie zostaną zapomniane w dobie rozwijającej się technologii.

Po wykładzie pana profesora nadeszła kolej rozdania nagród, po której to delegacja naszej szkoły, pełna zadowolenia, wróciła do Tuchowa.

Link do artykułu SCKMhttp://www.sckm.krakow.pl/final-xii-wojewodzkiego-konkursu-wiedzy-w-kregu-mitow-i-kultury-antycznej/