Napisali o naszej uroczystości

Na stronie Powiatu Tarnowskiego ukazały się artykuły dotyczące otwartego wczoraj w naszym Liceum obserwatorium astronomicznego i Dnia Edukacji:

Dzień Edukacji i kopuła astronomiczna

W poniedziałek, 4 października, podczas powiatowych obchodów Dnia Edukacji zostanie oddana kopuła astronomiczna wybudowana w Liceum Ogólnokształcącym w Tuchowie. Będzie to pierwsze obserwatorium tego typu na terenie powiatu tarnowskiego. Tuchowska szkoła nosi imię wielkiego polskiego astronoma - Mikołaja Kopernika.

Kopuła astronomiczna z teleskopem połączona jest z nowoczesną pracownią komputerową. Możliwe będzie obserwowanie ruchów planet, zjawisk oraz tworzenie wizualizacji. W planach jest stworzenie klasy o profilu fizyczno – astronomicznym. Kopuła na dachu budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. ma średnicę 3,2 metra. Pod kopułą będzie zamontowany teleskop MEADE 14" z filtrem Coronado i kamerą CCD. Obserwatorium będzie sterowane za pomocą sieci. Obiekt powstał w szkole przy okazji remontu dachu. Koszt inwestycji to około miliona złotych.

OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W TUCHOWIE

Remont dachu na liceum ogólnokształcącym w Tuchowie zakończył się… wybudowaniem w szkole kopuły astronomicznej. Mieszkańcy Tuchowa i okolic mogą oglądać ją już od kilku tygodni, uczniowie korzystają z jej możliwości od kilku dni a uroczyste otwarcie z udziałem władz powiatu tarnowskiego odbyło się z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Kopuła w LO w Tuchowie jest obrotowa i rozsuwana, wszystko po to, aby można było zobaczyć niebo na Pogórzu. Teleskop jest urządzeniem najwyższej klasy. W pamięci połączonej z GPS-em, ma 40 tysięcy obiektów znajdujących się na niebie a dużej rozdzielczości kamera pomaga je doskonale obserwować.

– W Tuchowie można prowadzić obserwację profesjonalną. Uczniowie, którym nie jest obojętne rozgwieżdżone niebo, będą nim zafascynowani, ma tak duże możliwości. To dla ludzi z wyobraźnią, którzy chcą zobaczyć coś, czego gołym okiem nie widać – podkreśla Jacek Uniwersał z firmy, która zamontowała teleskop. Dodaje, że w ostatnich latach nastała moda na tego typu obiekty – dotąd jego firma zamontowała ich już ponad 50. A urządzenie kosztuje tyle, ile średniej klasy samochód.

Agnieszka Niklewicz, nauczyciel fizyki w LO w Tuchowie podkreśla, że uczniowie powoli przyzwyczajają się do innych niż zazwyczaj lekcji. – Pojawiło się już kilku pasjonatów, którzy zapowiedzieli, że będą przychodzić obserwować niebo. Trzeba im będzie stworzyć warunki, aby prowadzili obserwacje po zapadnięciu zmierzchu – mówi nauczycielka. Teleskop sprzężony jest z komputerem znajdującym się piętro niżej w pracowni, na którym można obejrzeć to, co w danej chwili obserwuje osoba przy urządzeniu. Warto dodać, że tuchowska szkoła im. Mikołaja Kopernika może pochwalić się już doktorem astronomii. Jej absolwentem jest Michał Siwak, odbywający obecnie staż na renomowanym uniwersytecie w Toronto.

Kopuła astronomiczna w LO w Tuchowie to pomysł byłego już starosty, obecnie posła Michała Wojtkiewicza, który od dawna zabiegał o jej stworzenie. Udało się to zrobić przy okazji remontu dachu finansowanego z budżetu powiatu tarnowskiego i dzięki poparciu starosty Mieczysława Krasa i wicestarosty Mirosława Banacha, który jest odpowiedzialny za inwestycje w powiecie. Koszt tuchowskiej inwestycji to blisko 850 tys. zł.

Trzeci artykuł dotyczy samej uroczystości Powiatowego Dnia Edukacji. Zapraszamy do lektury i obejrzenia zdjęć na stronie www.powiat.tarnow.pl .