Wymiana szkolna z gimnazjum w Illingen

Od 1 do 9 czerwca 2005 r. grupa 19 uczniów liceum wraz z nauczycielami Janem Gogolą i Stanisławem Obrzutem przebywała na wymianie szkolnej w Illingen (Zagłębie Saary). Podczas pobytu w Niemczech obchodzono 10- lecie współpracy szkół, która oficjalnie zaczęła się jesienią 1995. Podpisano wówczas umowę o partnerskiej współpracy pomiędzy Illtalgymnasium Illingen a Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie.

W czasie uroczystego wieczoru, zdominowanego przez występy muzyczne niemieckich i polskich uczniów, podsumowano 10- lecie kontaktów pomiędzy obu szkołami. Na spotkanie przybyli licznie nauczyciele, rodzice, uczniowie, przedstawiciele Koła Przyjaźni Niemiecko- Polskiej z Illingen, burmistrz Illingen, przedstawiciel z kancelarii landu Kraju Saary i prasa.

W programie naszego pobytu były m. in. oficjalne spotkania z dyr. gimnazjum, burmistrzem Illingen oraz liczne wycieczki, m. in. do Trewiru- uważanego w Niemczech za najstarsze miasto- założone przez cesarza rzymskiego Augusta; do Moguncji, gdzie zwiedziliśmy Starówkę wraz z katedrą, kościół p.w. św. Szczepana ze słynnymi witrażami Marca Chagalla oraz Muzeum Gutenberga. W pobliskim Kirkel zobaczyliśmy ruiny średniowiecznego zamku. W programie było również zwiedzanie Illingen ze słynnym Zamkiem Wodnym (Wasserburg) i kaplicą górską (Bergkapelle).

W stolicy landu Saarbrücken był czas na samodzielne poznawanie miasta i zakupy.

Młodzież mieszkała w rodzinach niemieckich. Oprócz uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych uczniowie brali także udział w rozgrywkach sportowych.

Grupa uczniów z Illingen przybędzie do nas w ramach rewizyty już 11 września br.

Szczególne podziękowania za finansowe wsparcie naszej wymiany kierujemy do Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) w Warszawie.

Jan Gogola

Organizator wymiany

Zdjęcia możesz zobaczyć w galerii