Zwycięstwo w "Biegu Ekologicznym"

 

I znów uczniowie z „Kopera” górą!

         W naszej szkole realizowany był projekt „Ekologia na całego w Powiecie Tarnowskim” przez p. Teresę Podraza, polegający na udziale w zajęciach edukacyjnych propagujących szczególnie dbałość o stan środowiska naturalnego oraz poznanie różnorodności biologicznej obszarów Powiatu. W ramach projektu odbył się Międzyszkolny Konkurs Drużynowy – „Bieg Ekologiczny”, który, wbrew nazwie, polegał również na rozwiązaniu zadań, gdzie uczniowie musieli wykazać się znajomością gatunków drzew Uroczyska Polichty, wiedzą na temat chronionych organizmów w Polsce, dokonać analizy pH próbek gleby i wody, znać przyczyny i skutki zanieczyszczeń powietrza oraz wykonać różne zadania praktyczne. Pięcioosobowa drużyna solidnie się zmęczyła w zmaganiach z silną konkurencją z rywalizujących 6 szkół, a pozostali uczestnicy Eko Dnia mogli nie tylko podziwiać piękno przyrody, ale również sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności w kilku towarzyszących Konkursowi konkurencjach. A było warto, bo organizatorzy Imprezy przygotowali szereg nagród i upominków.

Nasi uczniowie: Karolina Kołek, Michał Kielar, Bartłomiej Lachowicz, Jakub Pypeć i Kamil Szczepański okazali się najlepszą drużyną, która wygrała ten Konkurs. Pracownia biologiczna wzbogaciła się o dodatkowe pomoce dydaktyczne: walizkę ekobadacza, mikroskop stereoskopowy, kompas oraz kosz do segregacji śmieci.

Poniżej prezentujemy wypowiedź uczestniczek Eko Dnia w Uroczysku Polichty.

                                                                          Teresa Podraza

 

 

       Dnia 13 czerwca o godzinie 9.00 grupa młodzieży wraz z nauczycielami z LO Tuchów wyjechała spod CKZiU do Uroczyska Polichty, aby uczestniczyć w Eko Dniu. Uczestników było tak dużo, że autobus pojechał całkowicie wypełniony. Po dotarciu do miejsca musieliśmy jeszcze przejść 2 km przez strome wzgórza. Wędrówce towarzyszyły piękne widoki, łąki, lasy i śpiew ptaków. Po 20 minutach byliśmy już na miejscu, a tam zobaczyliśmy młodzież z kilku pobliskich szkół. Na początku rozłożyliśmy ciepłe koce, które wzięła ze sobą nasza nauczycielka fizyki - p. Agnieszka Szklanny oraz karimaty przygotowane przez p. Teresę Podrazę, główną opiekunkę Projektu Ekologicznego. Następnie nasza drużyna składająca się z Karoliny i Kuby z kl.1b oraz Bartka, Michała i Kamila z kl.2b, którzy brali udział w Biegu Ekologicznym, udała się do punktu zapisów, aby potwierdzić swój udział. Na samym starcie otrzymali ciekawie wypełnione czarno-zielone plecako – worki i w odpowiednim czasie wyruszyli na trasę. Organizatorzy bardzo się postarali, abyśmy się nie nudzili. Było wiele atrakcji m.in. twister i koło fortuny, dzięki któremu można było wygrać nagrody, jeśli poprawnie odpowiedziało się na pytania zadawane przez ekologa. Same pytania nie były łatwe, co możemy potwierdzić, ale świadczy to o wysokim poziomie naszej wiedzy na temat ekologii. Zorganizowane zostały rozmaite zabawy, m.in. drużynowe wyścigi w zbieraniu śmieci czy rzut baterią do obręczy. W dodatku okazało się, że chętnych do tej konkurencji nie brakowało. Wśród uczestników była też Wiktoria z kl.1a, która wywalczyła sobie 3 miejsce! GRATULUJEMY! Odbył się również niezwykle widowiskowy "Bieg z taśmą". To dopiero była zabawa! Nogi się plątały, a wszędzie było słychać śmiech przyglądających się osób. Zabawa polegała na tym, że drużyny złożone z 10 uczniów ściśle ustawionych gęsiego wewnątrz taśmy musiało przebyć drogę do mety, przesuwając ją nad głowami i przydeptując. Oprócz zabaw zadawane były też pytania ekologiczne. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane ciekawymi nagrodami takimi jak plecaki, encyklopedie i plecako-worki. Młodzież i p. Teresa Podraza udzielili także wywiadu do internetowego kanału Tarnowska tv. Jednak największą radość przyniosły nam wyniki Biegu Ekologicznego. Bieg ten składał się z 8 zadań i 3 km trasy do przebycia. Wyzwanie było trudne, ale naszej drużynie nie sprawiło większych problemów. W pierwszym zadaniu trzeba było zbadać pH gleby i twardość wody. Natomiast do kolejnych zadań należało m.in. zmierzenie obwodu drzewa oraz udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące znajomości organizmów chronionych i praw ekologii. Później dwóch chłopców musiało przebrać się w śmieszne ubrania, aby odstraszyć SMOGA. Chyba najtrudniejszym zadaniem okazało się podłączenie ekozegarka za pomocą jabłka, a jednym z łatwiejszych - ułożenie ekologicznych puzzli. Ostatnim zadaniem była segregacja śmieci. Oczywiście wszędzie liczył się czas i precyzja wykonania zadania. Nasza drużyna dała z siebie wszystko, ale to nie wystarczyło. Musiała odbyć się jeszcze dogrywka między Kopernikiem a Ciężkowicami. Na pierwsze pytanie dobrze odpowiedziały Ciężkowice a na pozostałe bezbłędnie odpowiedziało LO Tuchów, tym samym uzyskując ZWYCIĘSTWO! Uczestnicy otrzymali ciekawe nagrody, natomiast szkoła duży puchar, mikroskop, zestaw biologiczny, specjalny kosz i naturalnie dyplom. Wielkie podziękowania należą się naszej pani od biologii - p. Teresie Podrazie, która perfekcyjnie przygotowała drużynę Kopera do tej konkurencji. Podsumowując - Eko Dzień uznajemy za bardzo udany i czekamy na następną edycję za rok! 

 

Lidia Nosal, Kl.1b

Karolina Kołek, Kl.1b