Spotkanie z poetą

       31 marca 2016 roku w auli naszego  liceum odbyło się spotkanie z Krzysztofem Lisowskim - krakowskim poetą, prozaikiem, krytykiem literackim, wieloletnim pracownikiem Wydawnictwa Literackiego, zorganizowane przez nauczycielkę języka polskiego Mirosławę Tomasik.

01b Artysta barwnie i ciekawie opowiadał o swojej twórczości, inspiracjach artystycznych, doświadczeniach zdobytych podczas wielu podróży. Uczestnicy spotkania mieli okazję usłyszeć  także ciekawostki z życia prywatnego poety, zwłaszcza te dotyczące jego przyjaźni z Wisławą Szymborską, czy wspomnienia z okresu, kiedy pan Krzysztof mieszkał w dawnym mieszkaniu noblistki na ulicy Krupniczej 22.03b Po spotkaniu zainteresowani uczniowie  mogli indywidualnie porozmawiać z poetą, co być może niektórych zainspiruje do własnych prób literackich. Chętni otrzymali autograf i pamiątkowe zdjęcie z artystą. 

Więcej o Krzysztofie Lisowskim można się dowiedzieć TUTAJ .

Poniżej zamieszczamy tekst Kuby Rogozińskiego z klasy IIIa dotyczący przemyśleń związanych ze spotkaniem.

 

Sztuka bycia uważnym 

Każdego dnia budzimy się zaczynając kolejny i niepowtarzalny dzień naszego życia. Jemy śniadanie, spoglądamy na plan dnia, w biegu przygotowujemy się do wyjścia, często wykonujemy o poranku niezliczoną ilość rzeczy. Dojeżdżając do pracy, czy szkoły spotykamy wielu ludzi – ciągle tych samych, jakby bezbarwnych, aż do znudzenia (i tak nadal twierdzę, że każdy z nas jest wyjątkowy). Zdarza się, że niektórych widzimy pierwszy i ostatni raz w swoim życiu. Pochłonięci myślami, często z słuchawkami na uszach odcinamy się od otoczenia, przez co nie możemy doświadczyć faktu bycia tu i teraz. I tak dzień w dzień… 

            Z każdym spotkaniem wiążą się cele i przede wszystkim nasze oczekiwania, które, chcąc nie chcąc, sami sobie stawiamy w głowie. Zanim poznamy kogoś nowego, zastanawiamy się jaki ten ktoś będzie – wysoki, puszysty, z poczuciem humoru, a może dobrze zbudowany i wysportowany mięśniak – scenariuszy można tworzyć wiele.
Tak też było w moim przypadku, kiedy myślałem sobie o spotkaniu z poetą, prozaikiem i eseistą Panem Krzysztofem Lisowskim, które odbyło się w czwartek 31 marca 2016 r. w tuchowskim „Koperniku”. Organizatorem tego spotkania była polonistka – pani Mirosława Tomasik.
 

Wiele myśli przychodziło mi do głowy, ale muszę przyznać, że jestem bardzo mile i pozytywnie zaskoczony tym wydarzeniem. Te „moje przemyślenia” we wstępie są właśnie efektem doświadczenia człowieka, przywoływanych przez niego historii, przybliżonej biografii oraz osobistej rozmowy właśnie na temat życia, przemijania, ale także poezji, twórczości i jego osobistych podróży. 

Spotkanie to było dla mnie bardzo owocne, bo dzięki temu zatrzymałem się
i dostrzegłem fakt, że są wokół nas ludzie bardzo oryginalni i otwarci, ale przy tym
i skromni. Chociaż wydawać by się mogło, że na pierwszy rzut oka nie tak łatwo zauważalni. Każde takie spotkanie rodzi wiele emocji, które trudno jest przelać na papier. To po prostu trzeba przeżyć i doświadczyć na własnej skórze. Teraz bardziej doceniam poetów i wszystkich ludzi pióra za to, że potrafią dostrzegać niuanse,
a często po prostu zwykłe rzeczy i umieją oddać je słowami. My w biegu codzienności pomijamy je.
 

„Niekonieczność jest z naszego świata. Ma silny związek z wolną wolą”

~ Krzysztof Lisowski 

(„Traktat o niekonieczności” – Czarne notesy)